• +90 532 420 21 51

Logo Tasarım Nedir?

  • 01.10.2021

En temel düzeyde logolar, sevdiğimiz markaları tanımlamamıza yardımcı olan metin ve resimlerden oluşan sembollerdir. Ama çok daha fazlası olabilirler! İyi bir logo markanızın temel taşıdır. Müşterilerin ne yaptığınızı, kim olduğunuzu ve neye değer verdiğinizi anlamalarına yardımcı olur. Küçücük bir görüntüde çok fazla sorumluluk var! İşte bir logonun ne olduğu ve bundan en iyi şekilde nasıl yararlanılacağının tanımı.

Logo Nedir?

Logo, bir işletmeyi tanımlayan metin ve resimlerden oluşan bir semboldür. İyi bir logo, bir şirketin ne yaptığını ve markanın neye değer verdiğini gösterir.

Logo tasarımı, bir şirket için mükemmel bir görsel marka markası yaratmakla ilgilidir. Türüne bağlı olarak , bir logo genellikle bir etiket satırı ile birlikte bir sembol veya marka işareti ve bir logo türünden oluşur.

Bir logo rekabette öne çıkmanızı sağlar

Bir logonun belki de en temel işlevi, işletmenize sizi diğer işletmelerden ayıran benzersiz bir işaret vermektir.

Logo rekabette öne çıkmanızı sağlar

Bu, özellikle işletmenizin rekabeti varsa (ki bunların %99,9'u rekabet ediyorsa) önemlidir. İşletmeniz için bir logo almadan önce, kendinizi konumlandırabilmek için rakiplerinizin neye benzediğini araştırmak isteyeceksiniz.

Elbette, potansiyel müşterilerin markanızı anlamaması için çok sıra dışı olmak istemezsiniz. 

İyi bir logo , işletmenizin sınırlarını belirlemenin yanı sıra , müşterinize şirketiniz hakkında bazı önemli bilgiler de sağlar: bulunduğunuz sektör, sağladığınız hizmet, hedef demografiniz ve marka değerlerinizi iletebilir.

Örneğin, bir şirket, yazılım endüstrisinde faaliyet gösterdiğini göstermek için logosunda devre görüntüleri kullanabilir. Veya yeşil/çevresel olmaya kararlı olduklarını iletmek için belirli bir renk kullanabilirler. Veya lüks olduklarını vurgulamak için şık bir yazı tipi kullanabilirler. 

Logolar ayrıca müşterilerinize var olduğunuzu hatırlatan görsel bir etki bırakır!

Başka bir deyişle, logolar bir işletme ile güçlü görsel çağrışımlar oluşturabilir. Bu ilişkilendirme, müşterilerin markanızı akıllarında tutmalarına yardımcı olur.

Nike veya McDonalds gibi logoları o kadar yaygın ki, adları eklenmiş olsun veya olmasın anında tanınabilecekleri markaları düşünün. Logoların marka kimliğinin bu kadar merkezi bir parçası olması şaşırtıcı değil .

Gördüğümüz yaygın bir kafa karışıklığı, logolar ve marka bilinci oluşturma arasındaki farkı anlamaktan kaynaklanmaktadır . Kulağa karmaşık geliyor ama aradaki fark oldukça basit: Markanız, insanların şirketiniz hakkında sahip olduğu bir dizi algıdır. Başka bir deyişle, şirketinizin müşteride bıraktığı büyük resim izlenimi olarak düşünülebilir. Bu izlenim, reklamlarınız, reklamlarınız, müşteri hizmetleriniz ve evet logonuz gibi birçok şey tarafından bırakılabilir.


Bu doğru, logonuz markanızın bir parçasıdır (tersi değil). Örneğin, Apple logosu ikonik ve anında tanınabilir olsa da, onların zarif, kullanımı kolay ve müşteri dostu marka kimliğini oluşturan tek şey bu değildir. Bu nitelikler, bilboard reklamlarında, reklamlarda, web tasarımında ve yerinde mağaza düzeninde tasarım seçimleriyle ifade edilir. Logo sadece bu şeylerle olan görsel ilişkiyi tutar. Artı, kabul edelim, Apple o sevimli, kısmen yenmiş Apple olmadan aynı olmazdı.